Finał obchodów jubileuszu 50-lecia Instytutu Polskiego w Wiedniu

Finał obchodów jubileuszu 50-lecia Instytutu Polskiego w Wiedniu w dniu 22 czerwca spotkał się z dużym zainteresowaniem Wiedeńczyków, sąsiadów Instytutu, a także wielu mieszkających w Austrii Polaków. Przygotowany został bogaty program kulturalny pełen niezapomnianych atrakcji.
W pierwszej części wystąpili przedstawiciele resortów spraw zagranicznych obu państw: podsekretarz stanu w MSZ RP, Pani Henryka Mościcka-Dendys oraz szef sekcji ds. kultury austriackiego MSZ, Pan Christoph Thun-Hohenstein, jak również burmistrz 1. dzielnicy Wiednia, Pan Marcus Figl oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Pani Monika Szmigiel-Turlej. Po tym oficjalnym rozpoczęciu wybrzmiało huczne “Happy Birthday” w różnych wariacjach, co wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.
Następnie odbył się pierwszy koncert klasyczny z cyklu “Polish Spirit”. Pianistki Elżbieta Wiedner-Zając i Natalia Rehling wykonały m.in. utwory Chopina oraz Impromptu „Fröhliche Begegnung” (Szczęśliwe spotkanie), utwór fortepianowy na cztery ręce skomponowany przez kompozytorkę i pianistkę Elzbietę Wiedner-Zajac na 50-lecie Instytutu.
Kolejnym punktem programu było czytanie sztuki Magdaleny Marszałkowskiej “Miałem szczęście”, które odkrywało tajemnice i burzliwe historie kamienicy, w której znajduje się siedziba Instytutu od ponad 50 lat, przy placu Am Gestade 7.
Druga część koncertu klasycznego zawierała utwory Debussy’ego, Szymanowskiego i Moniuszki. Wystąpili m.in. trio Pontis oraz kwartet smyczkowy z Jolantą Sosnowską, Zuzanną Budzyńską, Weroniką Izert i Weroniką Strugałą.
Po zakończeniu koncertu klasycznego uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych oraz lepienia pierogów. Pod okiem Joanny Pacuły-Nowak przedstawicielki Mozarthaus Vienna oraz Alicji Zell (Stowarzyszenie Mazurki) uczyli się polskich i austriackich tańców ludowych, a wraz z Bistro Piotrowski lepili tradycyjne polskie pierogi.
Podczas wieczornego koncertu wystąpił zespół Duxius, prowadzony przez Edytę Rogowską, który zaprezentował mieszankę funk, indie, rock i jazz, wprowadzając publiczność w niezwykły nastrój. Koncert był pełen energii i muzycznych niespodzianek.
Wydarzenie moderowała Ewa Kasp, znana polsko-austriacka aktorka i influencerka.
Podczas uroczystości można było również obejrzeć w galerii Instytutu wystawę „STREET_ART / MURALS” oraz obraz graffiti stworzony przez zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu. Zespól Instytutu nie tylko promuje sztukę, ale także sam ją tworzymy! Dwa graffiti na 50-lecie Instytutu powstały wspólnymi siłami nad kanałem Dunajskim. Małą wersję można było zobaczyć podczas wystawy „STREET_ART / MURALS”, ktora prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat, z naciskiem na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne celebrowanie 50-lecia Instytutu Polskiego w Wiedniu.
Mag. Agnieszka Madany
Presse- und Öffentlichkeitsarbeit
Projektmanager (Öffentliche Diplomatie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1
1
2
3
4
5
6