Największa kapela góralska w Polsce wystąpiła podczas Dnia Polonii Rzymskiej w Sanktuarium Divino Amore w Rzymie oraz Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino podczas uroczystej Mszy polowej w rocznicę śmierci gen. W. Andersa
Mała Armia Janosika to grupa artystyczna wykonująca muzykę folkową i ludową. Pochodzą z Podhala, dokładniej – z Raby Wyżnej i okolic, nic dziwnego więc, że inspiruje ich głównie folklor góralski. Występują także w typowych dla górali podhalańskich strojach. MAJ to dwieście sześćdziesiąt osób w wieku od dwóch do siedemdziesięciu lat, jedna wielka artystyczna rodzina, w której starsi opiekują się młodszymi, a jeden od drugiego zawsze może się czegoś nauczyć.
Zespół założył w 2015 roku Damian Pałasz, skrzypek z Raby Wyżnej, obecny kierownik i dyrygent grupy. Mała Armia Janosika ma swoją profesjonalną kapelę instrumentalną, poza tym członkowie grupy uczą się grać na skrzypcach i basach podhalańskich.
Repertuar artystów nie ogranicza się jedynie do muzyki podhalańskiej. Polska twórczość ludowa powiązana jest z muzyką folkową Słowacji, Ukrainy, Rosji, Czech, jak również Europy Zachodniej, te muzyczne cechy wspólne słychać w utworach wykonywanych przez zespół. Także polskie piosenki pop w interpretacji muzyków otrzymują ciekawą barwę charakterystyczną dla stylu folk. To wszystko sprawia, że występy Małej Armii Janosika są niepowtarzalne.
Grupa ma na swoim koncie występy w kraju i za granicą, nie tylko na świeżym powietrzu, ale i w tak znamienitych wnętrzach jak np. Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, Filharmonia Krakowska czy Węgierska Opera Państwowa. Artyści grali i śpiewali dla m. in. Kardynała Stanisława Dziwisza, Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Papieża Franciszka.
11 maja Polonia Włoska miała przyjemność posłuchać Małej Armii Janosika podczas Dnia Polonii Włoskiej w Sanktuarium Divino Amore.
Dorota Fischer
Dodaj komentarz