Villa Domus Danae – Ardea, Koncert „Italia-Polonia. Musica, Storia e Memoria”

Koncert „Italia-Polonia. Musica, Storia e Memoria”

W piatek, 14 czerwca br., w Villa Domus Danae – Ardea, odbył się Koncert „Italia-Polonia. Musica, Storia e Memoria” zorganizowany przez Stowarzyszenie le Rondini z okazji Jubileuszu 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Włochami (1919-2019) oraz 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (05.05.1819).
Patronat Honorowy nad inicjatywą objął Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, Instytut Polski w Rzymie oraz Urząd Miasta Ardea.
Koncert zainaugurował 6° Festiwal Domus Danae.
Przybyłych gości przywitali: Federico Biserna – Stowarzyszenie Domus Danae, Agata Ibek- Wojtasik – Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie oraz Iwona Bigos – Prezes Stowarzyszenia Le Rondini.

W pierwszej części koncertu zabrzmialy pieśni polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Witolda Lutosławskiego wykonane przez Katarzynę Orzech, Sopran.
W drugiej cześci Tenor, Francesco Fortes wraz z polska sopranistka, znakomicie zaśpiewali i zamienili w miniaturowy spektakl arie i duety z Oper: „Aida” Giuseppe Verdiego oraz Cyganeria” i „Tosca” Giacomo Pucciniego. Przy fortepianie zasiadła mgr Joanna Łukaszewicz. Artyści zaśpiewali razem przed licznie przybyłą publicznością i zostali bardzo entuzjastycznie przyjęci gromkimi brawami. Na zakonczenie były owacje na stojąco i do programu doszły fantastyczne bisy: „O mio babbino caro” (Sopran) – Giacomo Pucciniego, „I’ te vurria vasà” (Tenore) – Eduarda di Capua. Wiele emocji wzbudził wykonany przez Joannę Łukaszewicz „Nokturn Do diesis minore op.Postumai” Fryderyka Chopina.

Na zakończenie były podziękowania, kwiaty, rozmowy i wspólne zdjęcia.
Pani Ewa Tuz w imieniu obecnych przedstawicieli Polonii z Ardea, Torvaianica, Nettuno i Anzio – podziękowala Pani Konsul za możliwość zorganizowania Koncertu w Ardea i przybycie na Koncert. Projekt jest współfinansowany ze środków Ambasady RP w Rzymie.
Patronat Medialny: Videopyja, Nasz Świat, Polacy we Włoszech.
Partner: Związek Polaków We Włoszech, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Rzymie, Stowarzyszenie Pontum – Nettuno, Firma Marly.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Włochami, zachęcamy do zapoznania się z historią Ambasady RP w Rzymie. Publikację można przeglądać w wersji pdf (wersja pl.i it.) na stronie: https://rzym.msz.gov.pl/pl/ambasada/siedziba_ambasady_rp_w_rzymie
Rok 2019, w którym mija 200 lat od urodzin St. Moniuszki, został ogłoszony przez UNESCO i polski Sejm Rokiem Moniuszki. Informacje o życiu i twórczości Moniuszki oraz wydarzeniach zaplanowanych na 2019 rok można znaleźć na stronie https://moniuszko200.pl/en/

Dziękujemy bardzo za gościnę dyrektorowi artystycznemu Centrum Kultury Domus Danae – Dario Volante i wszystkim pracownikom Villi Domus Danae.
Dziękujemy Artystom, Uczestnikom, Partnerom, Przyjaciołom i wszystkim Osobom i Instytucjom, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć.
Iwona Bigos. Stowarzyszenie Le Rondini

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube