Szopka z Polski – dar dla Papieża Franciszka-rozmowa z twórcą szopki artystą Dariuszem Czyżem

Szopka z Polski – dar dla Papieża Franciszka

 

Szopka z Polski – dar dla Papieża Franciszka

W sobotni styczniowy, wieczór, w niezwykle eleganckim nowo otwartym lokalu Piotra Bednarza o nazwie„BYSTRO birra & vodka” na via dei Ciclamini 66 w Rzymie, w ramach współpracy trzech Stowarzyszeń: Mojej Bancarelli, VideoPyja i Stowarzyszenia „Totus Tuus”, na tle gigantycznego zdjęcia Krakowa odbyła się przemiła rozmowa.

Jej bohaterem jest Dariusz Czyż, który kilka godzin wcześniej przybył do Rzymu z Krakowa, by podczas nadchodzącej środowej audiencji spotkać się z Papieżem Franciszkiem. Artysta wykonywał bowiem szopkę, która jest darem dla Ojca Świętego.

Bazylika MB Większej w miniaturze

Szopka posiada motywy i symbole rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, a więc ulubionego kościoła Papieża, do którego od dnia swojego wyboru wstąpił na prywatną modlitwę ponad 50 razy. W bazylice – a więc również i szopce, jest obecny cudowny wizerunek Maryi Solus Populi Romani, który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata oraz relikwie drewienek betlejemskiego żłóbka.

Konstrukcja szopki jest dwustronna. Po drugiej stronie budowli czeka na nas niespodzianka… Artysta zawarł w niej bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta… Miniaturową dziurkę od klucza, w której zobaczymy kopułę Bazyliki św. Piotra. Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn, która jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta.

Szopka krakowskiego artysty nabiera życia, kiedy załączymy w konstrukcji światełka, oświetlą one jej witraże i balkony ukazując misternie wykonane szczegóły. Na jednym z dziedzińców oczekują święci: siostra Faustyna, ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i… świętego Franciszka. A na warcie stoją rzymscy żołnierze.

Wystawa „100 Szopek”

Szopka wzięła udział w wystawie „100 Szopek” połączonej z konkursem, która organizowana jest w Rzymie od 42 lat, pod patronatem Prezydenta Republiki Włoskiej, Włoskiego Episkopatu, Papieskiej Rady ds. Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dóbr Narodowych. Warto zauważyć, że podczas jej edycji dwa lata temu, szopka wykonana przez Dariusza Czyża reprezentująca styl szopek krakowskich – konkurs ten wygrała. Udział szopki w konkursie był zarejestrowany przez kamery Video Pyja.

Podziękowania

Przedsięwzięcie wykonania szopki i obecności jej na tegorocznej wystawie zostało współfinansowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Ponadto projekt wsparły: Ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej, Fundacja Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Duszpasterstwo Polaków w Rzymie, Instytut Polski, Polska Organizacja Turystyczna, Bazylika Mariacka oraz katolickie media: Magiczny Kraków i Franciszkańska 3, Wpis, Niedziela i Źródło. Transport szopki z Krakowa do Rzymu został powierzony niezawodnej firmie Anmart.

Przy organizacji wizyty artysty w Rzymie współpracowali: B&B All’Ombra del Cupolone, bar Il Postiglione, Iza, Małgosia, Lila i Bożena. Na całością czuwało Stowarzyszenie kulturalne „Totus Tuus”- promocja Słowa Świętego Jana Pawła II.

Dariusz Czyż – autor szopek jest laureatem wielu nagród, talent odziedziczył po swoim dziadku, Stanisławie Paczyńskim, słynnym twórcy Krakowskich Szopek; przyznaje: „Tworzę szopki tzw. krakowskie, które są kolorowe i inspirowane budowlami Krakowa. Ale bynajmniej nie jest to otworzenie miasta. Jest to wyobraźnia twórcy szopki, który umieszcza elementy miasta, inspirując się jego architekturą. W tym roku na rzymską wystawę przygotowałem szopkę wzorowaną na budowli Bazyliki Matki Bożej Większej. Praca nad nią była dla mnie wyzwaniem, gdyż powędruje ona do Papieża Franciszka”.

Aleksandra Zapotoczny – prezes Stowarzyszenia „Totus Tuus” precyzuje: „Pomysł wykonania szopki dla Papieża Franciszka zrodził się dwa lata temu, przy okazji ostatniej wizyty artysty w Rzymie, podczas spaceru po mieście. Tamtego wieczoru artysta miał okazję po raz pierwszy zobaczyć nie tylko Bazylikę MB Większej, ale także zachwycić się kopułą Bazyliki św. Piotra, którą można oglądać przez dziurkę od klucza na Awentynie. Podczas pracy nad szopką zaznaczał, że umieścił w niej niespodziankę. Była nią właśnie dziurka od klucza z watykańską bazyliką w środku, która stała się symbolem współpracy i przyjaźni jaka wywiązała się między artystą, a Stowarzyszeniem „Totus Tuus”.

Prezenty, które otrzymuje Ojciec Święty przeznaczone zwykle są na szczytny cel. Szopka z Polski, trafi do szpitala Dzieciatka Jezus, a tym samym wywoła uśmiech na twarzach dzieci, które są tam hospitalizowane. Wśród nich są także mali pacjenci z Polski.

 

Tekst przygotowało: Stowarzyszenie „Totus Tuus”.

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube