Słodki dzień w Kościele Polskim im św. Stanisława w Rzymie. Polonia włoska pomaga zespołowi folklorystycznemu ,,POLONUS” w skompletowaniu strojów ludowych.


Inauguracja XIII edycji konkursu “Być Polakiem” w Rzymie
23 października w Ambasadzie RP w Rzymie odbyła się inauguracja XIII edycji konkursu „Być Polakiem”.
W rozmowie z VideoPyja Joanna Fabisiak, poseł na Sejm RP, pomysłodawca, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego powiedziała m.in. o tym, jak się rozwinął w ciągu tych lat.
„Dzisiaj rozpoczynamy trzynastą edycję. Ogromna ilość dzieci wzięła (do tej pory przyp. red.) udział w tym konkursie. Były takie edycje, gdzie wpływało 1500 prac, a zaczynaliśmy od 98” powiedziała organizatorka konkursu.
„Wspomnienie Solidarności w mojej rodzinie” było tematem pierwszej edycji i to właśnie wtedy narodził się pomysł, by ten konkurs trwał, by go nie zakończyć. „Okazało się to strzałem w dziesiątkę” kontynuuje Joanna Fabisiak i dodaje. „Młodzi Polacy rozsiani po świecie potrzebują właśnie takiego umacniania własnej tożsamości”.
„Od zawsze w tym konkursie bierze udział wielu przedstawicieli młodzieży i dzieci z Włoch i mamy nadzieję, że tak będzie podczas tej 13. edycji” powiedziała Agata Ibek-Wojtasik – kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.
„Konkurs uczy Polski, polskości i tradycji nie tylko języka polskiego” podkreśliła Marta Czajczyńska, dyrektor Szkoły Polskiej w Ostii i dodała.
Program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Polskiej w Ostii.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie wszystkie dzieci i młodzież polonijną z całego świata. Więcej informacji na temat XIII edycji można znaleźć na stronie www.bycpolakiem.pl

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube