Rafał Bryndal w rozmowie z videoPYJA

Rafał Tadeusz[a] Bryndal (ur. 8 stycznia 1960 w Kościanie) – polski satyryk, autor tekstów, dziennikarz, twórca zespołów kabaretowych, sztuk teatralnych oraz scenariuszy sitcomów. W latach 2010–2012 roku redaktor naczelny miesięcznika kulturalnego „Bluszcz”, od 2013 roku redaktor naczelny magazynu literacko-kulturalnego „Chimera”.
Rafał Bryndal urodził się 8 stycznia 1960 w Kościanie[1]. Jest najstarszym z czwórki rodzeństwa, ma trzech braci-muzyków: Jacka Bryndala – współzałożyciela zespołu Kobranocka, Michała Bryndala – byłego perkusisty zespołu SOFA, oraz aktualnego perkusistę zespołu Staff i Jakuba Bryndala – freestylowca i producenta muzycznego.
Ukończył liceum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dwukrotnie zdawał bez powodzenia na medycynę. Pracował jako pielęgniarz na oddziale wewnętrznym. Podjął naukę w szkole hotelarskiej, następnie zdał na studia prawnicze na UMK.
Karierę kabaretową rozpoczął na studiach. Razem z Mariuszem Lubomskim stworzył kabaret I z Poznania i z Torunia, który zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu PAK-a w Krakowie i odbył tournée po Polsce. Po czwartym roku został skreślony z listy studentów. W 1992 założył wraz z bratem Jackiem zespół pod nazwą Atrakcyjny Kazimierz.
Po powrocie z Kanady pisał teksty, wykorzystywane w programach telewizyjnych, m.in. w talk-show Alicji Resich-Modlińskiej, a także był autorem felietonów do miesięcznika „Twój Styl” i magazynu pop-kulturalnego „Chimera”, którego został dyrektorem muzycznym. Wraz z Anną Popek prowadził program Załóż się w Radio Zet.
W latach 1998–2006 prowadził wraz z Rafałem Sławoniem, Martą Lipińską i Edytą Jungowską program Rozmowy Rolowane w Radiu Zet (wznowiony w 2007), a następnie Szyc z Bryndalem, czyli o dwóch takich, co mogą ukraść wszystko. Od września 2009 do czerwca 2010 prowadził program Tydzień z głowy (na początku sam, a w listopadzie 2009 dołączył do niego Jacek Gratkiewicz), a od września 2010 do marca 2011 wraz z Michałem Korościelem przedstawiał Happy End w Radiu Zet. Wiosną 2011 współprowadził z Moniką Regulską cykl Radio Zet na półce. Od września 2012 do stycznia 2013 prowadził w dni powszednie Listy do BE, a następnie do czerwca 2013 Życie podsłuchawki. Od września 2011 do czerwca 2015 prowadził w Radiu Zet wywiady w programie Taniec z Bryndalem, w sierpniu 2015 poinformowano, że Rafał Bryndal nie poprowadzi już swojego programu w Radiu Zet. Do końca lipca 2016 prowadził audycję Rafał Bryndal Jazz Quartet w Radiu Zet Chilli[2]. Od 13 lutego 2018 roku prowadzi w Meloradiu audycję Melosłownik[3].
Wystąpił w roli prowadzącego talk show w filmie Bogusława Lindy Jasne błękitne okna (2006)[1]. Wcielił się też w postać Taty w serialu kabaretowym TVP2 Rodzina Trendych.
Wystąpił w VI edycji Tańca z gwiazdami. Jego partnerką była Magdalena Soszyńska-Michno. Odpadł w 10. odcinku i zajął 4. miejsce.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Bryndal

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube