Dzieciństwo w pasiakach

Dla uczczenia Pamięci Ofiar Holokaustu Stowarzyszenie polsko-włoskie „Orzeł Biały” z Capaccio Pastum , w dniach 7/8/9 lutego zainicjowało cykl spotkań z byłymi więzniami nazistowskiego,niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Na zaproszenie do Włoch przybyli z Polski byli więzniowie ,wówczas dzieci: Pan Bogdan Bartnikowski i Pani Janina Rekłajtis .
Inicjatywa powstała we współpracy z WK przy Ambasadzie Polskiej w Rzymie,ze stoawrzyszeniem polsko-sardynskim „Aquila Bianca” ,z Muzeum Pamięci i Pokoju „G. Palatucci „ z Campagni i Banku BCC z Capaccio Paestum.Została objęta patronatem honorowym ze strony miast Capaccio Paestum i Campagni.
Spotkanie w Muzeum Pamięci i Pokoju G. Palatucci ,odbyło się dnia 8 lutego z udziałem przedstawicieli władz miejskich, z burmistrzem Campagni Roberto Monaco na czele. Swoją obecnością zaszczyciła nas szef Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie Pani konsul Ewa Mamaj. Jednakże najwiekszą grupę słuchaczy stanowiła młodzież szkolna ,która z wielką uwagą i wzruszeniem wsluchiwała się w opowiadania byłych wiezniów. To do nich skierowane były te tak bolesne wspomnienia ,ku przestrodze i z przesłaniem aby sznować siebie i innych bez względu na pochodzenie,płeć ,przekonania,wiarę i rasę.

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube