Basia.W.Janowicz w rozmowie z videoPYJA

Barbara W. Janowicz przyjechała do Włoch w listopadzie 1980 roku. Jest wiceprezesem Rzymskiego Stowarzyszenia Włosko-Polskiego AIPRO, członkiem włoskiego Caritasu w Aricci, mediatotorem interkulturalnym, a z zawodu refleksologiem.
W wywiadzie udzielonym VideoPyja, Basia opowiada m.in. o swoim wyjeździe z Polski i pierwszych krokach we Włoszech, współpracy z Ogniskiem Polskim w Turynie w 1981 roku, działalności polonijnej oraz o pracy mediatora interkulturalnego. Bohaterka wywiadu przybliża także parcę refleksologa, którą wykonuje od 20 lat.
Dzięki Basi, w 1998 roku w Genzano koło Rzymu powstał oddział polskiej szkoły, do której uczęszczało w soboty 14 dzieci. Przez wiele lat współpracowała też z Urzędem Miasta Genzano, dzięki której organizowana była wymiana dzieci polskich i włoskich. Po przeprowadzce do miejscowości Ariccia pod Rzymem, zorganizowała msze św. w języku polskim dla rodaków, które były okazją do spotkań Polaków przez wiele lat.
Ponad 15 lat temu zapisała się do Rzymskiego Stowarzyszenie Włosko-Polskiego w AIPRO, które działa od prawie 25 lat w Wiecznym Mieście, do której należą zarówno Polacy, jak i Włosi.
Zapraszamy do obejrzenia.
Tekst:Anna Malczewska

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube