videoPYJA w rozmowie z Maciejem Maleńczukiem

 

 

Maciej Maleńczuk, „Jazz for Idiots” w Bielsku-Białej (2016)
Imię i nazwisko
Mirosław Maciej Maleńczuk
Data i miejsce urodzenia
14 sierpnia 1961
Wojcieszów
Instrumenty
gitara, banjo, saksofon, EWI
Gatunki
pop, rock
Zawód
muzyk, poeta
Aktywność
od 1983
Wydawnictwo
QM Music, Warner Music Poland, Polskie Radio, Sony Music Entertainment Poland
Powiązania
Wojciech Waglewski, Abradab, Fisz, Emade
Zespoły
Püdelsi, Homo Twist, Psychodancing
Odznaczenia

Mirosław Maciej Maleńczuk[1][2][3] (ur. 14 sierpnia 1961[4] w Wojcieszowie[5]) – polski wokalista i gitarzysta rockowy, poeta, a także osobowość telewizyjna. We wczesnej fazie swojej twórczości określany mianem „barda Krakowa”[6]. Uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych[7][8].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]
Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]
Uczęszczał do kilku szkół podstawowych, następnie do szkoły zawodowej, potem do liceum zawodowego (specjalność obróbka skrawaniem), którego nie ukończył.
W 1981 skazany został na dwa lata więzienia za odmowę odbycia służby wojskowej[9]. Karę odbywał w Gdańsku i Stargardzie[10][11].
Po wyjściu na wolność zaczął grać na gitarze i komponować piosenki, początkowo utrzymane w stylistyce bluesowej. Swój repertuar najczęściej prezentował, występując jako muzyk uliczny na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania i innych polskich miast.
Kariera[edytuj | edytuj kod]
W 1986 na zaproszenia Andrzeja „Pudla” Bieniasza trafił do Püdelsów, których wokalistą i frontmanem był z przerwami w latach 1986–2005. Nagrali wspólnie pięć płyt[12].

Maciej Maleńczuk oraz Adam „Nergal” Darski na planie teledysku do utworu „Lucifer” zespołu Behemoth, 20 lipca 2011
W 1993 założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta ukazała się w rok później. Pierwszą solową płytę wydał w 1998. Nieregularnie publikował swoje wiersze, które często są także tekstami jego piosenek. Publikował m.in. w „Brulionie”. Jest autorem poematu Chamstwo w państwie, wydanego w postaci książkowej w 2003 przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa. Książka otrzymała laur Śląskiego Wawrzynu Literackiego.
W 2004 był członkiem jury w trzeciej edycji Idola. 13 marca 2004 w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbyła się premiera przedstawienia Bal u Wolanda na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata z Maleńczukiem w roli Wolanda. Był on również autorem utworów muzycznych wykonywanych w spektaklu[13].
12 czerwca 2009 otrzymał nagrodę im. Karola Musioła w konkursie Premiery na 46. KFPP w Opolu.
W 2009 roku wystąpił jako gość na albumie zespołu WU-HAE pt. Opera Nowohucka[14][15]. W 2010 wziął udział w serii koncertów pod wspólną nazwą Męskie Granie[7].
25 maja 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[16].
W marcu 2014 podczas kryzysu krymskiego artysta opublikował utwór VLADIMIR nawiązujący do aktualnych wydarzeń[17].
W 2015 została opublikowana książka pt. Ćpałem, chlałem i przetrwałem, będącą wywiadem Macieja Maleńczuka z Barbarą Burdzy[18]. Druga część wywiadu, zatytułowana Chamstwo w państwie, ukazała się w roku 2016[19].
Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]
Z żoną Ewą ma trzy córki: Irmę, Ritę i Elmę. Ma również córkę Zuzannę z wcześniejszego związku[20]. Jest kibicem krakowskiego klubu sportowego Cracovia (zarówno sekcji piłkarskiej, jak i hokejowej) oraz autorem utworu uważanego za Hymn Cracovii, który jest intonowany przed każdym spotkaniem piłkarskim klubu[21][22]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Maleńczuk